OKNA - O KNihovnických Aktivitách - 2011

3. 5. 2011

7. a 8. dubna 2011 „jsem odlétla“ s motýlem Emanuelem u příležitosti 100. výročí narození Václava Čtvrtka na celostátní soutěžní přehlídku zajímavých a originálních knihovnických besed o V. Čtvrtkovi a jeho díle OKNA (O Knihovnických Aktivitách).
Nultým ročníkem byla zahájena tradice každoročních obdobných přehlídek věnovaných významným spisovatelům, literárním dílům, žánrům ad. Soutěžní přehlídku organizoval Klub dětských knihoven SKIP s cílem prezentovat a ocenit nejlepší besedy pro děti a mládež v knihovnách, které by se měly stát zdrojem inspirace pro ostatní knihovny. Přehlídka proběhla v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně. Práci soutěžících hodnotila pětičlenná mezinárodní porota, ve které byli zastoupeni knihovníci a pedagogové se zaměřením na dramatickou výchovu a český jazyk. Po dvoudenním klání, kdy 8 knihovnic pracovalo před diváky a porotou s místními dětmi, které neznaly, cenu diváků převzala z rukou starosty Jičína Ing. Martina Puše novopacká knihovnice Lenka Macháčková a hlavní cenu přehlídky hořická knihovnice Stanislava Najmanová. Naše knihovna získala čestné uznání za pořad Povídání s motýlem Emanuelem. Na základě tohoto vystoupení jsme byli osloveni dramaturgyní Památníku národního písemnictví v Praze o vystoupení pro děti při příležitostí dvoudenních oslav Mezinárodního dne dětí v Praze. Motýl Emanuel tuto nabídku přijal a společně s dětmi – makovou panenkou, Křemílkem a Vochomůrkou pojedeme do Prahy.